Şiddetsiz İletişim Atölyesi

Şiddetsiz İletişim, içimizdeki doğal şefkatin ortaya çıkmasını sağlayacak şekilde kendimizle ve diğer insanlarla bağlantı kurmamıza yardımcı olur. Kendimizi ifade etme ve başkalarını dinleme biçimimizi yeniden şekillendirmemizde bize rehberlik ederek, bilincimizi dört alana odaklamamızı sağlar:
Ne gözlemliyoruz,
Ne hissediyoruz,
Neye ihtiyaç duyuyoruz
Hayatımızı zenginleştirmek için ne istiyoruz

Dünya, biz ona ne anlam yüklediysek odur.

Eğer bugün dünya acımasızsa, onu kendi davranışlarımızla acımasız yaptık. Eğer kendimizi değiştirebilirsek dünyayı da değiştirebiliriz; kendimizi değiştirmek, dilimizi ve iletişim yöntemlerimizi değiştirmekle başlar.

Bu çalışmayla, kendinizle ve ilişki içinde olduğunuz insanlarla empatik bağlantı kurmanın anahtarını bulacaksınız.

Empatik bir alan oluşturduğumuzda, birbirimizi can kulağıyla duyabildiğimizde anlaşmazlıkların anlaşılmaya, dolayısıyla bağlantı kurmamıza dönüştüğünü göreceğiz. Bağlantı kurduğumuz şey her birimizin içinde akan canlı hayat; yani “ihtiyaçlarımız”. İhtiyaçlar düzeyinde bağlantı kurabildiğimizde anlamak, anlaşılmak yani anlaşabilmek için gereksindiğimiz işbirliği zeminini yaratabiliyoruz. Empati beceri lerimiz bu bağlantıyı kurmak için anahtar nitelikte. İşte burada Şiddetsiz İletişim bize bunun için ihtiyacımız olan araçları , yöntemleri ve bunları kullanmanın pratiğini sunuyor. Empati yapa yapa empatik olmaya doğru yolculuk yapıyoruz.

“Şiddetsiz İletişim’le alabilmeyi (duymayı) ve verebilmeyi (ifade etmeyi) öğrendiğimde, saldırıya uğramış ve ezilmiş hissetmenin çok ötesine geçip dile getirilen sözcükleri gerçekten dinlemeye ve bunların altında yatan duyguları ortaya çıkarmaya başladım. 28 yıldır evli olduğum adamın, aslında çok acı çekmekte olan bir insan olduğunu keşfettim. Şiddetsiz İletişim seminerinden önceki hafta sonu bana boşanmak istediğini söylemişti. Uzun lafın kısası, biz bugün buradayız ve hala beraberiz. Mutlu sona ulaşmamızda Şiddetsiz İletişim’in sağladığı katkının değerini biliyorum… Duyguları anlamak için dinlemeyi, ihtiyaçlarımı dile getirmeyi, zaman zaman duymayı istemediğim cevapları kabullenmeyi öğrendim. Eşimin varoluş nedeni beni mutlu etmek değil; aynı şekilde benim varoluş nedenim de ona mutluluk vermek değil. Her ikimiz de büyümeyi , olanları kabul etmeyi, sevmeyi ve böylece tatmin olmayı öğrendik.”

Şiddetsiz İletişim’i öğrenme yolculuğuna çıktığınızda, yaşam boyu sürecek bir kendine şefkat ve karşındakini anlama süreci başlayacak.

Bu yöntemin etkisi, uygulamaya başladığınız ilk günden sizi şaşırtacak.

Pratik yapmaya yöneldiğiniz andan itibaren otomatik davranış kalıplarınızın, düşünme biçiminizin ve kültürel koşullanmalarınızın sizi nasıl da hiç arzu etmediğiniz anlaşmazlıklara sürüklediğini fark edeceksiniz. Şiddetsiz İletişim engin birikimi ve zenginliğiyle sizi şaşırtacak bir yolculuğa davet edecek.

Şiddetsiz İletişim kalpten yaşama sanatı aslında. İçimizde canlı olan hayatı dürüstlükle, açık kalple tam olarak ifade edebilmek; aynı zamanda da karşımızdaki insanların içindeki canlı hayatı anlamaya yönelmek, merak ederek bağlantı kurmaya çalışmak. Yani Şiddetsiz İletişim aynı zamanda ilişki kurma sanatı.

Şiddetsiz İletişim, kendimizi ifade etme ve başkalarını dinleme biçimimizi yeni bir çerçeveye oturtmamız için bize rehberlik eder.

Bu yöntemle sözlerimiz alışkanlık haline gelmiş ve otomatikleşmiş tepkiler olmaktan çıkıp, ne algıladığımızın, ne hissettiğimizin ve ne istediğimizin farkında olma temeline dayalı bilinçli cevaplara dönüşürler.

Kendimizi dürüstçe ve açıkça ifade etmemizin yolu açılırken aynı zamanda başkalarına da saygı ve empatiyle yaklaşırız. Herhangi bir paylaşım ortamında hem kendimizin hem de etrafımızdakilerin derinlerdeki ihtiyaçlarını duymaya başlarız. Şiddetsiz İletişim, bizi dikkatle gözlem yapma ve bizi etkileyen ortam şartlarını ve davranışları fark etme konusunda eğitir. Herhangi bir durumda, tam olarak ne istediğimizi belirlemeyi ve açıkça ifade edebilmeyi öğreniriz. Bu basit bir modeldir, ama dönüştürücü gücü yüksektir
 
Şiddetsiz İletişim, “tüm varlığımızla ve içtenlikle dinleme”yi , saygıyı ve empatiyi besler, gönülden vermeyi karşılıklı bir istek haline getirir. Şiddetsiz İletişim’i kimileri kendilerine karşı şefkatli olabilmek, kimileri yakın ilişkilerinde daha derin bağlar kurmak, kimileri ise iş ortamında ya da siyasi arenada etkili ilişkiler kurmak amacıyla kullanırlar

Bize Ulaşın, Hizmetlerimizden Faydalanın
Mesaj Gönder
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?